SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 *

Mládež    19.05.2021   |    Redakce

Rozhovor s vedoucím trenérem žákovských kategorií SK Líšeň

V době pozvolného rozvolňování koronavirových opatření jsme vyzpovídali šéftrenéra žákovských mužstev pana Josefa Nováka

Dobrý den trenére, jak se vám daří?
„Dobrý den, děkuji za optání. Teď už je to lepší, koronavirová opatření se uvolňují, takže škola se začíná vracet do normálních kolejí a fotbal se také rozbíhá. Sice nám byly zrušeny jarní soutěže, ale už můžeme trénovat a začínáme také hrát přátelská přípravná utkání.“

Povoláním jste ředitel na ZŠ Novolíšeňská a v klubu působíte ve funkci vedoucího trenéra žákovských kategorií. Co tato pozice obnáší?
„Jedná se o vedení všech žákovských kategorií, tedy U12, U13, U14, U15. Ve spolupráci s vedoucím trenérem mládeže je to zabezpečení personálního obsazení trenérů u těchto žákovských týmů a dále organizační a metodická pomoc při jejich sportovní činnosti, včetně spolupráce s trenéry jednotlivých týmů při příchodech a odchodech hráčů.“

Naše mládežnické kategorie máme rozdělené do jednotlivých týmů dle ročníků. Jak jste zmínil výše, žákovské kategorie začínají v U12, následuje U13 a tak dále. Vysvětlíte, proč máme takové dělení a jaký je v tom systém?
„Ve všech kategoriích od přípravek U7, až po nejstarší dorost U19, máme všechna mužstva po ročnících. Vyžaduje to statut SpSM a SCM. Všechna družstva podle toho hrají své soutěže. Konkrétně mladší žáci, což jsou kategorie U12 a U13, hrají nejvyšší možnou soutěž ve své kategorii, a to je Moravskoslezská žákovská liga (MSŽL). Starší žáci U14 a U15 hrají druhou nejvyšší soutěž, a tou je Moravskoslezská žákovská divize (MSŽD).“

První žákovskou kategorií je U12, jak jste zmínil. Je to velký skok pro kluky přicházející z přípravek? Vzhledem k tomu, v jakých soutěžích dané kategorie nastupují.
„Ano, tento přechod z přípravek do mladších žáků je velký skok. Kluci přecházejí z menšího hřiště na větší, což je zhruba polovina normálního fotbalového hřiště (hraje se na šířku této poloviny) a z počtu 5+1 na počet 7+1, což s sebou přináší zvýšené nároky především na kondiční připravenost hráčů a na orientaci v takto velkém prostoru. A zatímco v přípravkách hrajeme převážně s brněnskými soupeři, tak v žákovské lize to jsou soupeři i ze zvučných ligových týmů jako například Slovácko, Olomouc a Zlín.“

Kategorie U12 a U13 hrají MSŽL, nastupují například proti hráčům ze Zbrojovky Brno, Slovácka nebo Sigmy Olomouc, kteří patří ke špičce soutěže. Řekněte nám, jaký je model této soutěže pro tyto kategorie?
„Jak už jsem říkal, hraje se na šířku poloviny normálního fotbalového hřiště. Mužstvo tvoří 7 hráčů + brankář. Střídá se hokejově, většinou dvě pravidelné sedmičky hráčů. Hrací čas je 3 x 30 minut, což je vlastně normální fotbalový zápas. Žákovskou ligu hraje 15-16 týmů, každý s každým jednou doma a jednou venku, takže je to opravdu po všech stránkách náročná soutěž.“

Další navazující kategorii jsou U14 a U15. Tyto týmy hrají moravskoslezskou žákovskou divizi a nutno říct, že patří k nejlepším v tomto ročníku. Jaké jsou cíle v těchto kategoriích, které jsou předstupněm pro dorostenecký fotbal?
„Cílem v této kategorii je postup do žákovské ligy. Je to velmi těžký úkol, protože se musí vyhrát naše jižní skupina MSŽD, poté se hraje s vítězem severní skupiny MSŽD a pak ještě baráž s posledním týmem žákovské ligy. Takže cesta do žákovské ligy v těchto kategoriích je opravdu náročná. V obou těchto kategoriích U14 a U15 jsme před přerušením soutěží na podzim 2020 byli na velmi pěkných 2. místech, která slibovala možnost o postup se poprat.“

Kdyby chtěl nějaký hráč, výše zmíněných kategorií, z jiných týmů přestoupit do Líšně, jaký je postup? Může kontaktovat přímo Vás?
„Pokud by chtěl nějaký hráč žákovské kategorie přestoupit do Líšně, tak má možnost kontaktovat vedoucího trenéra mládeže pana Šmýda, nebo mě anebo přímo trenéra příslušné kategorie. Kontakty jsou na webových stránkách sklisen.com.“

Na pozici hlavního trenéra SpSM pracujete už pár let. Sledujete své bývalé svěřence i v navazujících kategoriích, jak se jim daří? Dostal se už někdo až do A týmu?
„Své bývalé svěřence (a někdy též bývalé žáky) sleduji pečlivě i v dorosteneckých kategoriích, ale protože pracuji na pozici vedoucího trenéra teprve 4 roky, tak „moji“ svěřenci ještě neměli možnost dostat se až do seniorského A týmu. Ale určitě bych jim to upřímně přál a myslím, že někteří pracovití kluci s patřičným talentem tento potenciál v sobě mají.“

Během přerušení jste museli přerušit veškerou týmovou přípravu. Jak probíhala příprava žákovských mužstev v době covidové?
„V době covidové byla příprava mužstev velice komplikovaná. Trénovalo se individuálně, kluci dostávali od svých trenérů úkoly kondičního a technického charakteru, které měli plnit. Záleželo na nich a na jejich mentální vyspělosti, jak k těmto povinnostem přistoupili. Někteří to vzali velice zodpovědně, ale někteří to lidově řečeno odflákli, což se projevuje v současné době, kdy už můžeme trénovat společně a na každém je vidět, jestli se připravoval poctivě.“

Mockrát děkuji za Váš čas a věřím, že během sezony ještě uděláme několik rozhovorů na aktuální témata.
“Není zač a já budu také rád, když se s Vámi budu moci podělit o radost ze hry a z úspěchů našich žákovských týmů.”

Facebook feed